OTÁZKY A ODPOVĚDI

Co je to lesní školka/lesní klub?

Lesní školka ( v našem případě Lesní klub) je v podstatě mateřská školka pod širým nebem, kde si děti celé dny hrají, svačí i spí v lese. Může i drobně pršet, ale to nevadí.

Lesní klub Živě na Jahodově probíhá každé úterý, středu a čtvrtek od 8:00 do 16:00 hod.

 

Co je vitariánská (živá) strava?

Vitariánská (živá nebo také raw) strava je stále populárnější přirozený způsob stravování, kdy se konzumují plodiny v jejich neupravené podobě: syrové ovoce a zelenina, syrové ořechy a semínka, naklíčené obilniny, zelené rostliny, někdo jí syrové (nepasterizované) mléko a produkty z něj apod. A tak existuje i lahodná zdravá varianta čokolád, raw pizzy, raw lasagní apod.

Pro inspiraci je možné se podívat na stránky s recepty Lahodný blog, na stránky české firmy Lifefood, která prodává různé dobroty jako živé čokolády, koláčky, krekry, chleby apod. Dále se např. podívejte na živé recepty Marie Špačkové nebo na jídelníček raw restaurace Secret of Raw v Praze. Živou stravu je ale také možné pojmout velmi jednoduše (což je i náš případ), tedy konzumováním ovoce, salátů, ořechů a semínek, zelených potravin (výborné jsou sedmikrásky nebo pampelišky a krásně vypadají jako ozdoba jídel). Živá kuchyně potraviny mixuje, odšťavuje a suší do 42°C, takže všechny živiny zůstávají zachovány. Živá strava vyživuje i léčí, dodává dříve nepoznanou energii a chuť do života.

 

 

Jaké jsou výhody živé (raw) stravy?

Výhod je nepřeberné množství. Živá strava je vyživující, uzdravující, lahodná, dodává energii, je snadná na přípravu. Já sama jsem (poprvé ve svém životě) ve vrcholném fyzickém zdraví. Více se můžete dočíst např. na Lahodném blogu.

 

 

Kde je školka umístěna?

Živá lesní školka je na našem půlhektarovém pozemku na Jahodově, přímo u lesa na okraji Chráněné krajinné oblasti. Jahodovské lesy jsou krásné, čisté, jsou oblíbenou procházkou pro houbaře. Na okraji pozemku je lesní studánka – jako v pohádce.

ziva-skolka JAHODOV

 

 

Jak se děti budou do „Živé lesní školky“ dopravují?

Na Jahodov děti dovezou sami rodiče, popř. se domluví více rodičů.

 

Jaké je v „Živé lesní školce“ zázemí?

Na louce je teepee, venkovní kuchyň s přístreškem, venkovní krb, skvěle zateplený domeček s kamny pro použití zejména v zimě. Dále ohniště s posezením, pískoviště, dětské hřiště, stolky a dětské židličky. Dále nová kadibudka. K dispozici máme stoly na přípravu jídla, houpací síť, deky a spacáky na spaní a nové matrace. O zábavu nám ale pečuje především samotná příroda a les.

 

Jak probíhá stravování?

Raw jídlo v bio kvalitě je v ceně a připravujeme ho přímo s dětmi. Jídlo se nevyrábí, ale roste v přírodě. Krájí se, mixuje i se jí jen tak a je skutečně lahodné :). Naši malí pomocníčky milují přípravu vlastních jídel.

Jí se v pohodlí přírody. Všechny děti včetně jejich průvodkyně/průvodce se ve školce stravují živou stravou. Moje zkušenost je taková, že dětem živá strava velmi chutná a když jí spolu, zažívají jakýsi „lavinový efekt“ – jedí rádi, s chutí a motivují se navzájem. Když jsem se synem např. na dětské oslavě, přinesu šťavnaté broskve, sladký meloun – děti milují barevné ovoce a jídla z nich. A tak vždycky jsme se synem obklopeni a jíme všichni společně to, co nám svědčí.

 

„Musí“ být moje dítě vitarián?

Rozhodně ne. Ráda ve svém životě buduji respektující, umožňující vztahy. Živá strava je moje cesta a jiným lidem plně umožňuji zase jejich cestu. Mimo lesní školku se dítě stravuje tak, jak je zvyklé. V Živé lesní školce poznává živou stravu spolu s ostatními dětmi a jejich průvodcem.

 

Kdo je průvodkyní/průvodcem?

Průvodkyně/průvodce (jak se učitelkám a učitelům v lesní školce obvykle říká) je člověk, který děti nevychovává, ale provází. Umožňuje dětem vlastní tvoření her, realizování jejich i svých nápadů, zároveň vnáší prvek stability a bezpečnosti. Prostředí je přátelské, otevřené a svobodné. Nikdo nic nemusí, ale každý může.

O našem stálém, velmi přátelském a stejně naladěném týmu se dočtete více v záložce „O NÁS“. Pro mě je důležité, aby se jednalo o lidi s podobnou filozofií tvoření s dětmi a s filozofií stravování živou stravou. Vnímám, že průvodci jsou nejdůležitější součástí každé (lesní) školky. V našem týmu vítáme vlastnosti jako je otevřenost, zodpovědnost, tvůrčí nápady, kreativitu, flexibilitu, radost z bytí s dětmi a z přírody, usměvavost, pohodu, klid, stravování se ve školce živou stravou a radost z práce v Živé školce. Oceňujeme také dovednosti jako je např. malování nebo hra na hudební nástroj. Předchozí zkušenosti s dětským kolektivem nebo lesní pedagogikou jsou také vítané.

 

Jaký je program Živé lesní školky?

Ten nejkrásnější program nabízí sama příroda. Ty nejdůmyslnější skrýše, schovávačky, prolézačky, domečky a hračky nabízí opět příroda. V lese i na louce je všeho dost: klacíků, šišek, louží, listí, svěží zelené trávy, lučních květin, potůčků. Každý může mít všechno. Děti se nepřou o hračky – protože v přírodě je všeho hojně. Na Jahodově blízko pozemku se pasou koně, ovce, k vidění jsou i slepice a psi.

 

Mám také psa Tadeáše, se kterým jsem pracovala jako psycholog-canisterapeut (terapie se psi). Je ideální k dětem. Dětem kontakt se zvířaty velmi prospívá, protože se učí mnoha sociálním i fyzickým dovednostem.

Zkrátka příroda sama a skvělí lidé jsou, podle mě, tím nejlepší programem. Program naší lesní školky vyplynul přirozeně tak, že dopoledne jsme v lese, kde rozvíjíme hrubou motoriku dětí a komunikační dovednosti a odpoledne dle počasí v lese a nebo tvoříme v zázemí a rozvíjíme jemnou motoriku, sociální dovednosti aj.

Rámcový denní program:

8:00 – 8:15 příjezd dětí

8:30-8:45 balení věcí a odchod do lesa a do přírody

8:45 – 9:30 hry v lese a putování aneb les je náš kamarád

9:30 – 10:00 svačina na mýtince nebo na louce

10:00 – 12:00 pokračování v lesních hrách

12:00-12:30 návrat k zázemí (dle počasí)

12:30 – 13:00 oběd

13:00 – 14:00 odpočíváme, čteme knížky, zpíváme si

14:00 – 15:00 odchod lesa nebo hry na louce, procházka, odpolední ruční tvoření

15:00 odpolední svačinka

15:00 – 16:00 pokračování v lesních hrách nebo hrách u zázemí

 

A co výuka cizích jazyků?

Studovala jsem v zahraničí a mluvím dobře anglicky. Pojmenováváme co právě děláme, popisujeme svět kolem nás – vše přirozeně, svobodně a hlavně zábavně. Angličtinu intuitivně začleňujeme do běžného školkového dne.

Ze své praxe vím, že děti se nejlépe učí nápodobou, intuitivně a svobodně. Takové učení je potom hrou – a to baví nejvíce děti i dospělé.

 

Kolik „Živá lesní školka“ stojí?

Platný ceník naleznete v záložce „Ceník příspěvků“. Platí se na měsíc předem. Počet dětí je stanoven s ohledem na průvodce. V částce je zahrnuto vše uvedené v předchozích otázkách a odpovědích kromě dopravy. Jedná se hlavně o plat průvodců, raw stravu převážně  v bio kvalitě,  o zajištění zázemí ve školce a případný materiál ke hrám a k poznávání.

 

 

 

6 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>