O NÁS

Vítám vás  v Živé lesní školce (klubu) na Jahodově

Jsme zakladatelé první lesní vitariánské školky (klubu)  v Česku. Naše lesní školka sídlí Jahodově. Pro cca 10 dětí (a pro jejich podobně smýšlející rodiče) každodenně tvoříme lesní školku na vlastním půlhektarovém pozemku na Jahodově u lesa, přímo sousedící s Chráněnou krajinnou oblastí. Přesnou polohu na mapě si můžete prohlédnout ZDE v otázce „Kde je lesní školka umístěna?“. Prostředí je inspirující: čisté lesy, krásné výhledy, studánka v lese i na okraji pozemku.

Pro inspiraci/představu konceptu lesní školky se podívejte např. na toto video České televize z cyklu Náš venkov.

Hlavní myšlenkou naší lesní školky je tvořivý, pohodový a zdravý prostor, kam docházejí rádi nejen děti, ale i jejich průvodkyně/průvodce.

Vitariánská strava (nebo též „živá“ nebo „raw“ strava) je v současné době v Česku stále populárnější styl stravování. Umíte-li anglicky, doporučuji vám podívat se na blog na stránkách The Garden Diet (rodina živící se desítky let živou stravou) a nebo v češtině na mojí stránku s raw recepty – na Lahodný blog. Dále např. na stránky Marie Špačkové do záložek „Živá strava“ a „Raw recepty“.

Má-li vaše dítě a vy o naší krásnou lesní školku zájem nebo máte-li dotaz, volejte prosím na telefonní číslo 608 964 748 nebo mi napište na e-mail

lahodnosti@gmail.com

Přeji příjemný čas strávený na stránkách, Mgr. Klára Hlaváčová

Náš záměr

Lesní školka a živá strava jsou pro nás ideálním spojením, jak vytvořit hravé, přátelské, respektující, otevřené, podněcující a zdravé prostředí pro všechny děti. Naším záměrem je krásné, zdravé a naplňující prostředí, kde naše děti bezpečně a svobodně tráví svůj volný čas s lidmi, které to baví a těší.

Náš tým a průvodci

Mgr. Klára Hlaváčová, koordinátorka projektu:

Pracovala jsem jako psycholožka s dětmi, dospělými i s celými rodinami. Trávení volného času dětí mě příliš neuspokojovalo a viděla jsem spoustu problémů, které nevhodným prostředím vznikají.

Když se narodil můj syn František, přála jsem si pro něj to, co každá maminka. Nádherné a zdravé prostředí se spoustou zábavy a legrace, s přátelskými dospělými, které jejich pracovní náplň prostě baví. A dělají ji srdcem. Chtěla jsem, aby můj syn trávil svůj čas venku a aby byl šťastný v podobně naladěném dětském kolektivu.

Proto vznikl nápad vytvořit lesní vitariánskou (živou) školku. Přesně podle představ dětí – hravé, volné prostředí, s programem i s volnou zábavou, kterou si vymyslí sami děti. Taková zábava děti nejvíce baví, podporuje jejich fantazii, tvořivost, sociální dovednosti, pohybové dovednosti – to vše přirozeně a pohodově. Mluvím dobře anglicky (studium v zahraničí) a možnost občasného přirozeného začlenění angličtiny do školkového dne vyplynula sama.

V lesním klubu působím jako koordinátorka a nositelka myšlenky celého projektu. Jsem podporou v oblasti živé stravy, „výuky a výchovy“ a také příležitostnou průvodkyní, protože čas strávený s našimi školkovými dětmi miluji.

JakubMgr. Jakub Hlaváč, pedagogický a výukový dohled:

Je učitelem na základní škole ve Slatině nad Zdobnicí. Jeho druhým domovem bylo krásné občanské sdružení Palučiny o.s. v Chrudimi, které založila a vede Jakubova maminka Jitka Hlaváčová.

Jakub má zkušenosti s podobnými projekty odmalička. Do projektu lesní školky se zapojuje jako pedagogický dohled, průvodce a mužský prvek.

Vnáší jiný pohled na hry, učení se a inspiruje nejen děti, ale i nás.

Zároveň má síly na rozdávání a tak štípe dřevo, spravuje střechu, staví krb a váže houpací síť. S dětmi se též zaměřuje na ruční výtvory. Šikovné ruce a chytrá hlava se nám prostě hodí. 😉

————–

———–

DSC09841Bc. Michaela Tošovská, průvodkyně a odborník na lesní pedagogiku a vzdělávání, skvělý organizátor: 

Dětství jsem prožila v přírodní rezervaci Peliny, volný čas trávila venku v přírodě. V lese jsme stavěli domečky pro skřítky a lezli po stromech, na loukách jsme hráli s míčem a běhali, na opukových skalách jsme tajili dech, koukali do dálky na výhledy a u řeky Orlice u splavu chytali rybky a stavěli jim rybníčky. Málokteré dítě tohle dnes zažívá, alespoň si myslím. A já doufám, že to těm malým dětem budeme zase moci zprostředkovat.
      Na zákl.škole jsem navštěvovala oddíl mladých orchránců přírody SPONGILIT působící v Chocni. Šest let jsem zde působila jako aktivní člen, jezdila na výpravy a tábory do přírody a pro dalších cca 6-7 let se role obrátila, přišly zase noví a malí členové a já působila jako instruktorka. Členství v tomto oddíle mě velice naplňovalo a „být v přírodě“ s kamarády, hrát hry a pozorovat krajinu, pečovat o ptáky, starat se o rostliny atd. pro mě mělo velký smysl a byl to pro mě dobrý start do života. Chtěla bych skrze živou školku vytvořit něco podobného, aby si i předškolní děti po čase řekly, že chození do LMŠ mělo smysl a bylo jim to ku prospěchu.
      Vystudovala jsem v Brně obor Sociální pedagogika a volnočasové aktivity, který se zabývá různorodou tématikou, od malých dětí, přes dospívající až po seniory, stejně tak sférou sociální, speciální i volnočasovou atd. V rámci praxe jsem se dostala do různých zařízení, občanských sdružení a klubů. Viděla jsem instituce zabývající se handicapovanými (denní stacionáře..), sociálně slabými, neziskovky zabývající se multikulturou a národnostními menšinami, alternativní školy a školky (Waldorf, Montessori, Jenský plán..), domovy pro seniory, dětské domovy a kluby mládeže, K – centra aj. Zajimavé to bylo všude, ale nejvíce mě oslovila práce právě s malými dětmi.
     Jsem maminkou dvou malých holek, žijeme na vesnici nedaleko Rychnova n. K. a od roku 2012 působím také v lesní školce „Skřítci z borovic“ v Chocni.
—–
 20160911_130000Pavlína Vacková, průvodkyně, sportovní nadšenec, znalkyně raw stravy a milovnice všech živých bytostí:

Už jako malá holka jsem byla velkou milovnicí přírody a zvířat. Za to vděčím svým rodičům, kteří nás s bráchou vedli k úctě ke všemu živému a životu, k pokoře a obdivu naší planety.  Připravovali pro nás úžasné výlety po blízkém i vzdáleném okolí v přírodě a po horách, na které mám dodnes ty nejkrásnější  vzpomínky.

Teď i já jsem maminkou malého chlapečka Tomáška a stejně jako tenkrát rodiče mně, tak i já se snažím Tomáškovi předávat všechny tyto hodnoty a věřím, že se mi podaří z něho vychovat slušného, empatického a milujícího člověka.  Dalšího chlapce mám „adoptovaného“ a jmenuje se Altem Namusende, který žije s velkou rodinou v Nairobi v Keni. Podporuji ho již devátým rokem (projekt Adopce na dálku centra Narovinu) a dělá mi jen samou radost. Letos postoupil na střední školu a bude dál pokračovat ve studiu za vzděláním.  Děti mám moc ráda, pro jejich bezprostřednost, hravost, duševní čistotu :-) Beru je jako rovnocenné parťáky a kamarády. Nemám ráda příkazy a zákazy, preferuji volnost a svobodu projevu.

K mým dalším aktivitám patří i ochrana zvířat. Byla jsem předsedkyní občanského  sdružení  Záchranné pacičky, které se stará o týraná, nechtěná, bezprizorní a handicapovaná zvířata. Zvířata stejně jako lidé cítí bolest, radost, smutek a stejně jako my, mají i tyto bytosti právo na život a svobodu. Již před léty jsem se rozhodla, že se už nikdy nebudu podílet na utrpení a vykořisťování zvířat, a proto jsem se stala vegankou. Rostlinná strava mi dává rozmanitost, pestrost a hravost při jejím tvoření a také sílu a vitalitu, kterou tolik potřebuji při mé další aktivitě a to je sport. Jsem velmi aktivním člověkem, milující pohyb, instruktorkou TRX (cvičení na závěsném systému TRX), kdy trénuji skupinky lidí. Podporuji také organizaci, která se snaží zachránit deštné pralesy před jejím dalším vypalováním. O tuto problematiku se hodně zajímám.

Miluju hory! Ráda zdolávám jejich vrcholky, loňský výstup na slovenský Kriváň byl úžasným zážitkem a ten letošní , výstup na nejvyšší horu Vysokých Tater  Gerlach,  mě teprve čeká :-).

Mezi mé další koníčky patří vaření a raw tvoření.

 —–
——
—–
—–
—–
IMG_1687 Ing. Zuzana Müllerová, DiS., průvodkyně s laskavým a mimořádně hravým přístupem:
Převážnou část dosavadního života jsem věnovala studiu a následné snaze získat společensky uznávanou pozici na trhu práce.
 .
Narození našeho Jiříčka však zásadně pozměnilo mou strukturou osobních hodnot. Najednou jsem necítila potřebu bojovat za sebe. Nejdůležitějším se stal můj syn. On mi opět ukázal krásu bezelstného dětského světa, tak odlišného od toho dospělého.
 .
Děti mám opravdu ráda, obdivuji jejich živelnost, nezkrotnou energii, touhu neomezeně poznávat a prozkoumávat, jejich upřímnost a otevřenost. Právě láska k dětem a touha uchovat v nich to „živé, šťastné a svobodné, ale přitom tak zranitelné“, mě přivedla k zájmu o alternativní formy vzdělávání. Zásadní je pro mě vybudovat si s dětmi blízký vztah, získat jejich důvěru a být jim rovnocennou kamarádkou. Věřím, že jen tak jim mohu předat přirozeným způsobem odpovědi na všechny jejich otázky, vzbudit v nich zájem a s důvěrou mě vždy požádají o radu i pomoc.
 .
Ráda bych dětem pomohla získat celoživotní jistotu, že jsou „dostatečně dobří lidé“, mohou žít tak, jak sami chtějí a být bez výčitek šťastni. Aby je žádný systém, do kterého v životě vstoupí, nedokázal přesvědčit o opaku. Snad jim v naší lesní školce alespoň trochu napomůžeme na cestě ke spokojenému životu.
 –
IMG_20170318_145520Daniela Petráková (více o Danče se na stránkách dozvíte již brzy)

Oslovili jsme vás? Neváhejte nás kontaktovat.

Lesní klub funguje pod zapsaným spolkem „Spolek živé stravy, z.s.“:

Spolek živé stravy, z.s.

Síldo spolku: Mírová 1464, 516 01 Rychnov nad Kněžnou

Činnost Lesního klubu „Živě na Jahodově“: k.ú. Roveň, parcela číslo 344

IČ: 04372905

Právní forma: spolek

„Spolek živé stravy, z.s.“ je zapsán u Krajského soudu v Hradci Králové, spisová značka L 10265

Předseda spolku: Mgr. Klára Hlaváčová, za spolek jedná samostatně

Nejvyšší statutární orgán: Velká rada

 

Leave a comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>